مهمان گرامی ، آیا این نخستین بازدید شماست ؟ روی "ایجاد حساب کاربری جدید" کلیک کنید تا در انجمن ما عضو شوید.

تالار گفتمان بانک تور و گردشگری

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

سفرنامه ی هند 1

سه شنبه 15/11/92
    روز بعد در حیاط هتل کلارک شیراز منتظر آمدن اتوبوس و تاج بودیم با این تفاوت که حالا دیگه کلی دوست جدید و با تجربه پیدا کرده بودیم، آقای صمد زاده با خنده های معروفش، آقای رادفر با شعرها و بذله گویی هاش، آقای حمیدی و مهندس مدنی و مهندس توکلی که کلی شوخی میکردند و سر به سرمون میگذاشتند که با لشکر پیرمردها هم سفر شدیم هر چند که واقعاً اینطور نبود و انسانهای محترم ، دوست داشتنی و با تجربه ای بودند که بودن در کنارشون برای ما غنیمت بود، تاج با اتوبوس اومد و به سمت جیپور راه افتادیم دیگه حالا یخهای همه باز شده بود ما هم خودمون رو با دوستان مسن تر از خودمون هماهنگ کرده بودیم و چیزی که مهر من رو در دلشون بیشتر کرده بود داشتن فایل 50 سال موسیقی ایرانی بود که در لب تاپ داشتم و با شنیدن اون آهنگ ها خاطرات جوانی را یاد میکردند و خلاصه هرجا آرشیو ما کم می آمد مهندس مدنی و همسرشون با تبلت پشتیبانی میکردند و در خواستها اجابت میشد .ساعت 4 بود که به جیپوریا همان شهر صورتی رسیدیم ،جیپور در شمال غربی کشور هند قرار دارد. این شهر در سال 1728 توسط ماهاراجا ساوای سینگ دو، فرمانروای آمبر، بنا شده. جیپور مرکز ایالت راجستان است و به دلیل ساختمان های صورتی رنگ، معروف به شهر صورتی است. صنایع مهم آن فلز و سنگ مرمر است که در مدرسه هنر که در سال 1868 بنا شد آموزش داده می شود. آب* و هوای شهر نیمه* خشک است و باران*های موسمی نیز دارد. رایج*ترین زبان*ها در شهر هندی و راجستانی هستند . هتل ما کلارک آمربود، من متوجه نشدم که درهند مبنای دادن ستاره به هتلها به چه صورتی هست ولی واقعاً دارا بودن 5 ستاره برای چنین هتلهایی یک کم بعد از دیدنشون حسابی آدم رو نا امید میکنه تازه قیمت اینترنتش برای نیم ساعت 200 روپیه بود که اون هم برای خودش حکایتی داشت. با توجه به اینکه عصر برنامه خاصی نداشتیم با یه توک توک به Big Baazaar و بعد هم W.T.P. Mall که نزدیک کلارک آمر بود رفتیم قیمتهاش خیلی خوب مقداری خرید کردیم و در آخر با توجه به اینکه هوا تاریک شده بود و چند تا از همسفرامون رو هم دیدیم تصمیم گرفتیم قدم زنان به سمت هتل بریم، شب عروسی مجللی در محوطه کنار هتل برپا بود که ما از پنجره اتاقمون میدیدم و البته سنت برخی از همسفران هم این شده بود که ، در تمام طول این سفر شبها درهتلهایی که بودیم مراسم عروسی برپا بود و دوستان هم به بهانه اینکه میخواهند از مراسم عروسی هندیها دیدن کنند به اونجا میرفتند و میزبان هم اونها رو به شام دعوت میکرد و اونها هم پای ثابت عروسیهای این چند شب در دهلی، آگرا و جیپور بودن که بنظرم کار جالبی نمی اومد ولی خب چه میشه کرد.چهار شنبه 16/11/92طبق برنامه برای اینکه به شلوغی و ازدهام برای سوار شدن به فیل جهت رفتن به بالای قلعه بر نخوریم ساعت 7 براه افتادیم. در طول مسیراتوبوس در جایی توقف کرد و تاج گفت طبق دستور در ایالت راجستان کلیه اتوبوسهای توریستی باید توسط یک نفر آدم مسلح همراهی بشه و تاج مدام میگفت وقتی این بابا اومد داخل ماشین شادی کنید و براش دست بزنید تا از دست تاج ناراحت نشه خلاصه طرف اومد و کلی هم قیافه گرفته بود و یک عینک و شال گردن خلاصه تاج هم اشاره داد و برای طرف دست زدن و راه افتادیم در طول سفر یکی از همسفرامون که حسین آقا نام داشت و کلی هم
    شوخ بود این بابا رو فیلم کرده بود که دل و روده برامون نمونده بود.
    قلعه آمبر

قلعه آمبر در 11 کیلومتری شهر جیپور در استان راجستان هند قرار گرفته است. قلعه آمبر در بالای کوه قرار گرفته است و یکی دیگر از دیدنیهای شهر جیپور هند به شمار میرود. این بنا به سبک معماری هندی-اسلامی ساخته شده و ساخت آن از سال 1600 میلادی شروع شده و درسال 1727 تکمیل شد. نام این قلعه ربطی به رنگ زیبای کهربایی آن ندارد بلکه از شهر آمبر از نام خدای آمبا گرفته شده آمده. این دژ در واقع مانند شهری است نظامی پر از قصر های باشکوه، که بر روی ارتفاعات منطقه بنا شده، درب ورودی قلعه بر روی تپه ای است. می توان بوسیله سوار شدن بر فیلها یا با پای پیاده به آنجا رسید.

سوار فیل شدیم و قبل از ما آقای مدنی و همسرشون راه افتاده بودند از قبل هماهنگ کردیم دوربینهامون رو با هم عوض کنیم تا در طول مسیر از همدیگه عکس بگیریم در طول مسیر هم تعدادی عکاس مدام از ما عکس میگرفتند بانواز فیل سواری میترسید اما تجربه جالبی بود و در همین حین هم تعدادی دستفروش بودند که فیلهای چوبی قشنگی را به قیمت 5 عدد 2500 روپیه میفروختند و پایین پای ما دنبال فیلها می آمدند چند تا از همسفران خریدند ما هم دستگاه چانه زنی رو فعال کردیم نتیجه داد از دور به آقای مدنی گفتم میخوام بخرم شما هم میخواید گفت 2500 روپیه برای 5تا زیاد هست، گفتم آوردم قیمت رو 10 تا 1000 روپیه گفت برای ماهم بگیر خانم مدنی هم میخندید و میگفت گناه دارند بیچاره ها شماها خیلی ظالمید. به بالای قلعه که رسیدیم دوربین آقای مدنی رو بهشون برگردوندم و دوربین خودمون رو گرفتم عکسهای اونها خوب شده بود ولی آقای مدنی گفت راستش عینک نزدیک بینم رو تو اتوبوس جا گذاشتم نگاه کن ببین عکسها خوب شدن یا نه دیدم خیلی از دور گرفته شده بودن ولی بد هم نبود با جیپ به پایین اومدیم در طول مسیر عکاسها مدام دور ما بودن و برای10 تا عکسی که در طول مسیر گرفته بودن به همراه یه آلبوم 1500 روپیه میخواستن من هم مدام با آقای مدنی شوخی میکردم که عکسهام رو خراب کردی باید بجاش اینها رو برام بخری اکثر مسافرها خریدند به آقای مدنی گفتم بگذار وقتی اتوبوس میخواست راه بیفته ازشون بخریم قیمت مناسب تری میشه خرید تا 500روپیه اومدند و هنگام راه افتادن اتوبوس عکسها رو با آلبوم خریدیم 100 روپیه ، بانو میخندید و میگفت اینقدر با اینها چونه میزنی که آخر نفرینمون میکنند یه بلایی سرمون میاد. یکی از همسفرها میگفت اینها اینقدر تخفیف میدن که آدم هر چقدر تخفیف میگیره فکر میکنه بهش گرون دادن و میتونسته بیشتر تخفیف بگیره. از قلعه آمبر به سمت جل محل راه افتادیم،
    جل محل جل محل یکی از دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری جیپور در دریاچه ایست که بنای بسیار قدیمی و زیبایی میباشد و قصر یک مهاراجه بوده. جل در زبان هندی یعنی آب و محل یعنی قصر که به آن واترمحل نیز می گویند. کاخ و دریاچه جل محل که به آن دریاچه مان ساگار می گویند در قرن هجدهم میلادی به دستور جی سینگ دوم ساخته شده.بعد از جل محل به یک مرکز خرید پارچه، ساری و جواهر رفتیم ، قیمتهاش در مقایسه با چندی چوک خیلی گران بود، تاج پیش ما اومد و گفت علی آقا چرا خرید نمیکنید؟ بهش گفتم بی انصاف تو که میگفتی اینجا قیمتهاش خوبه درحالی که اینجا 3 برابر چندی چوک قیمت داره! تاج گفت من با صاحب اینجا صحبت میکنم هر خریدی کردی 60 درصد تخفیف برات حساب کنه پیشنهاد خوبی بود، چند تایی ساری برای سوغات خریدیم که خیلی برامون مناسب در اومد.از اونجا به سمت موزه آلبرت هال حرکت کردیم موزه آلبرت هال

این بنا، قدیمی ترین موزه استان راجستان هند و در شهر جیپورهست و در سال ۱۸۸۷ افتتاح شده و مجموعه ای غنی از محصولات هنری همچون نقاشی ها، فرش ها، مجسمه هایی از عاج، سنگ، فلز و همچنین قطعات کریستالی زیبا را در خود جای داده. در این موزه میتوانید موارد زیادی از ابزار و ادوات جنگی گرفته تا آلات موسیقی ،انواع ظروف و زیور آلات ، مجسمه خدایان و مومیایی را پیدا کنید. دیدن مومیایی واقعی برای ما خیلی جالب بود.
    آخرین نهار تور رو KFC بود رو خوردیم و ساعت تقریباً 3 بود که بسمت جنتر منتر راه افتادیمجنتر منتر

جنتر منتر مجموعه ای از بناهای نجومی است که توسط ماهاراجا جای سینگ در سال ۱۷۲۷ ساخته شد. او در کل ۵ مجموعه از این ساختمان ها را در نقاط مختلفی از دهلی و جیپور ساخته که رصدخانه جیپور بزرگترین آنهاست. جنتر به معنی وسیله و منتر به معنی محاسبه است. جنتر منتر، از چهارده ابزار هندسی برای اندازه گیری زمان، پیش بینی کسوف و خسوف، گرفتن ردپای ستارگان در مدارهایشان، تعیین زوال سیاره ها و ... استفاده می کند.
    ظهر بود وآفتاب در محیط سرباز جنتر منتر مارو کلافه کرده بود راستش زیاد هم خوشمون نیومد، در حالی که تاج داشت برای همسفران درباره کارکرد وسائل توضیح میداد دستی به نشانه خداحافظی تکان دادم یعنی اینکه ما میریم تاج هم چشمی روی هم گذاشت به معنای تایید و ما باز از تور جدا شدیم و به بازار سنتی جیپور رفتیم که اون هم خالی از لطف نبود، از اونجا هم دوباره به W.T.P. Mall رفتیم و بعد از خوردن شام به هتل برگشتیم جهت آماده شدن و جمع کردن وسائل جهت بازگشت فردا به دهلی.پنج شنبه 17/11/ 92ساعت حوالی 4 بعد از ظهر به دهلی رسیدیم در حومه دهلی مرکز خرید DLF بود که همه برند بودند اما قیمتهاش خیلی خوب بود تا ساعت 7 اونجا بودیم و به سمت هتل کانتری به راه افتادیم به هتل که رسیدیم ساعت تقریباً نه و نیم بود شام خوردیم و من مشغول مرتب کردن برگه های چک نویس سفر نامه شدم در حین مطالعه برگه ها مدام به این فکر میکردم که دوستانی که اون رو میخونند شاید با خودشون فکر کنند که من اینقدر روی تخفیف گرفتن تاکید کردم شاید خواستم در لفافه بگم که آدم زرنگی هستم و از این حرفها به همین دلیل بد ندیدم این مورد رو توضیح بدم، راستش چون خودم تمام این اطلاعات و قیمتها رو از طریق خواندن سفرنامه های قبلی که دوستان زحمت نوشتنش رو کشیده بودند به دست آورده بودم بطوریکه حتی یکی از دوستان گفته بود هر قیمتی که بشما در هند پیشنهاد میشه شما از 10 در صد اون شروع به پیشنهاد کنید و با توجه به اینکه شرایط تورهای هند همسان و شبیه به هم هست خواستم دوستان در شرایط مشابه از قیمتهای واقعی مطلع باشند، در ضمن در سفر هند حتماً با خودتون غذاهای کنسروی همراه داشته باشید و اصلاً فکر نکنید بی کلاس هست چون طعم غذاها و تندی اونها برای خیلی از ما ایرانیها غیر قابل تحمله، در فرودگاه نقشه بصورت رایگان هست ممکنه جاهایی خیلی بدرد بخوره پس یک عدد تهیه کنید، من همیشه در سفرنامه هام این رو تکرار میکنم اگر طریقه استفاده از نقشه، توان حداقلی در صحبت کردن به زبان انگلیسی و استفاده از اینترنت و توانایی پیاده روی طولانی رو ندارید در تحت هر شرایطی استفاده از تورهای داخلی اون کشور با توجه به قیمت بالاتر بهترین گزینه هست.جمعه 18/11/ 92ساعت یازده نیم پرواز ما به سمت ایران به هوا پرید،راستش همسفرا همه دمق بودند تو پرواز آقای توکلی میگفت مشکل این تور اینه که همسفرا وقتی با هم جور میشن که آخر تورهست، من هم داشتم به خاطرات این چند روز فکر میکردم ، به شعرهای آقای رادفر، کل کلهای آقای توکلی با تاج ، آقای مدنی دوست داشتنی و شوخیهایی که با آقای شهری از بابت خریدهای زیادشون باهاش میکردم که امیدوارم ناراحت نشده باشن ونکته آخر وقتی در فرودگاه تاج داشت از همه خداحافظی میکرد وقتی پیش من اومد گفت علی آقا در طول سفر مدام میگفتی که سفرنامه مینویسی اسم سایتی رو که گفتی فراموش کردم بهش گفتم،گفت از من در سفرنامه تعریف میکنی ؟ گفتم سعی میکنم حقایق رو بنویسم ، گفت پس بگو چه نمره ای به من میدی؟ گفتم اون رو هم تو سایت ببین! ساعت حدود 2 بود که به فرودگاه رسیدیم و بازار ردو بدل کردن شماره و روبوسی گرم بود از همسفران خداحافظی و به سمت منزل به راه افتادیم.

علی ساعی نیا

من یه سفر رفته بودم خیلی بحث درباره کرم دست ساز معجزه بود و خیلیم کرم جالبی بود اونجا ایرانیا هم بیشتر از همه داشتن و استفاده میکردن